מאמרים
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed eu tellus at arcu luctus mollis. Aenean luctus sem eu dui rutrum hendrerit. Morbi facilisis tincidunt diam, ac congue magna ornare quis. Vivamus molestie purus a justo dapibus cursus. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Aliquam erat volutpat. Phasellus quis lectus nisi, ut mattis urna. Nam mattis scelerisque luctus.
חשיבות אילוף כלבים מגיל צעיר
מאת ליאור ברונשטיין – מאלף כלבים מוסמך

אין כל ספק כי כלבים הם סוג נפלא של חיות מחמד, כי הם מלאים באהבה עד אין קץ. אין הרגשה טובה יותר מאשר לחזור הביתה ולראות את הכלב שלנו שמח כל כך לקראתנו, ואין כיף גדול יותר מאשר לישון עם הכלב במיטה ביותר חורף קר. יחד עם זאת, כל אדם שמחליט לקחת כלב, חייב להבין כי מדובר על אחריות גדולה מאוד, וכי האחריות הזו כוללת אספקטים שונים. אם החלטתם לקחת כלב צעיר, הרי שמדובר על תענוג גדול, כי זה אומר שאתם תלוו את הכלב במהלך כל החיים שלו. כמו כן, העובדה שהוא צעיר מאפשרת לכם לחנך אותו ביותר בקלות,
וכדאי לכם מאוד לנצל את העובדה הזו, כי אילוף כלבים זה משהו ששווה לכל בעלים של כלב להשקיע בו.

למה בגיל צעיר

יש אנשים שלא לגמרי מבינים את החשיבות של אילוף כלבים בגיל צעיר, והאמת היא שמדובר על חשיבות עצומה. אומנם זה נכון שגם כלבים בוגרים אפשר ללמד כיצד עליהם להתנהג, אך זו משימה הרבה יותר פשוטה כאשר מדובר על כלבים צעירים. כלב צעיר, ממש כמו תינוק, או ילד קטן, יכול לקלוט את הכל הרבה יותר בקלות. אין זה במקרה שנהוג לומר כי עדיף ללמוד שפות, או כל דבר אחר, כאשר אנחנו קטנים, כי כאשר אדם הוא צעיר, וכך גם הכלב, הוא יכול ללמוד הרבה יותר בקלות.

מה מלמדים

אילוף כלבים זה עניין חשוב ביותר, כי אילוף כלבים הוא דרך שבה אנחנו לומדים לתקשר עם הכלב שלנו, והוא לומד לתקשר איתנו. ישנן לא מעט פקודות אשר אנחנו יכולים ללמד את הכלב הצעיר שלנו, ופקודות אלה יוכלו לעזור לנו מאוד בעתיד. לא מעט אנשים טועים כאשר הם חושבים כי אילוף כלבים הוא עניין מרושע אשר גוזל מהכלב את העצמאות שלו. מדובר על טעות חמורה, כי בפועל, תיאור כזה הוא מאוד רחוק מהמציאות. עובדה היא כי כלב הינו חיה חברתית, ועוזר מאוד לכלב להבין שהוא אינו מנהיג הלהקה. חשוב מאוד שתהיה לנו שליטה על הכלב שלנו, בין אם מדובר על כלב גדול או על כלב קטן, כי בסופו של דבר, אנחנו הם אלה אשר מקבלים את ההחלטות. לסיכום, אם החלטתם שהגיע הזמן שלכם לקח כלב, נסו להשקיע בחינוך שלו, בין אם לבד ובין אם בעזרת שיעורי אילוף, כי זה יעזור לכם מאוד בהמשך.

תזונה:

לגבי תזונה, ישנן שתי תפיסות מנוגדות. כל אחד יכול לבחור מה לתת לכלב שלו לאכול.
תפיסה אחת אומרת לתת לכלב רק אוכל קנוי כי כך אנו יודעים בדיוק מה הכלב מקבל.
תפיסה שנייה אומרת שאפשר ורצוי לתת לכלב כמה שיותר אוכל אמיתי (שאריות, לא
צריך להתחיל לבשל לכלב).

האכלה:

כלב צריך לאכול פעמיים ביום. גורים בד"כ מקבלים גם שלוש פעמים. יש לשמור על זמני
האכלה קבועים ועל כמויות קבועות. כלב שלא מרגיש טוב מפסיק לאכול, לכן כלב שלא
אוכל כשנותנים לו אוכל, יכול להדליק נורת אזהרה.
אוכל מומלץ: בשר, ירקות, פירות, אורז, טונה.
אוכל לא מומלץ: שוקולד, מאכלים עתירי סוכר, חמוצים, חריפים ועתירי שומן.

טיפוח:

תלוי בסוג הפרווה אבל יש להבריש את הכלב אחת לכמה ימים ולקלח אותו מפעם לפעם כדי לשמור על פרוותו נקייה ומטופחת.

חיסונים:

החוק שישראל קובע כי יש לחסן כלבים נגד כלבת כל שנה ובנוסף לתת זריקות אחרות (משולשת, משושה).
מומלץ גם לתת חיסון נגד תולעת הפארקים אחת לשלושה חודשים ולשים טיפול נגד קרציות ופשפשים.שמירה על בריאות הכלב והימנעות מריחות
ריחות רעים יכולים לנבוע ממספר סיבות לא מבוטל, אשר לכלוך אינה דווקא העיקרית שבהם. ריח רע הנובע מפי הכלב ניתן לרוב לטפל בו באמצעות צחצוח שיני הכלב ושמירה על השיניים והחניכיים. במידה ובעיית הריח לא נפטרה כדאי לגשת לאיש מקצוע לצחצוח מקצועי וגם לווטרינר שיתאים את המזון לכלב.
ריחות רעים הנובעים מגוף הכלב עצמו נובעים לרוב מסוג המזון אותו הכלב אוכל או עקב בעיות עור. בשני המקרים ווטרינר יוכל לעזור לכם לפטור את הבעיה.
כלבים סובלים מטפילים שונים – קרציות, פרעושים, תולעים. יש לוודא ולטפל בטפילים אלו המפריעים ומטרידים את הכלב. טיפול בפרעושים הוא חיוני במיוחד עבור גורי כלבים. עבורם מומלץ לרכוש תכשיר טיפול בפרעושים בתרסיס ולהשתמש בו על פי משקל הגור. טיפול בקרציות מאושר לשימוש רק בקרב כלבים בוגרים ולכן לא ניתן לטפל בקרציות של גורי כלבים. רצוי לתת טיפול כנגד תולעים כבר מהמפגש הראשון אצל הווטרינר ולחזור על הטיפול לאחר עשרה ימים. טיפול מונע נוסף יש לתת כל חצי שנה על ידי מתן כדור סירופ או זריקה.
חשוב לחסן את הכלבים בחיסון משושה. חיסון משושה הוא סדרת חיסונים שאותה ניתן להתחיל בגיל 6 שבועות. בין חיסון לחיסון עוברים 3-4 שבועות. לפני תום סדרת החיסונים אין לחשוף את הגור לכלבים או הפרשות כלבים אחרים כיוון שהוא עדיין אינו מחוסן. בגיל שלושה וחצי חודשים ניתן לחסן את הכלב בחיסון נגד כלבת, חובה לחסנו בחיסון זה עד גיל חצי שנה. לאחר החיסון יש לשלם את האגרה להחזקתו של הכלב וניתן להחדיר שבב זיהוי אלקטרוני שיאפשר למצוא את הבעלים במידה והכלב הלך לאיבוד. חיסון נוסף בו ניתן לחסן כלבים הוא חיסון כנגד תולעת הפארק. מדובר בחיסון מונע הניתן אחת לשלושה חודשים.
טיפוח וטיפול נכון בכלבים לא רק גורם אושר לכלב אלא גם מחזק את הקשר בין הכלב לבין בעליו וחיוני לשמירה על כלב בריא ויפה.
המידע נכתב בסיוע מכללת שילובים בחסות האוניברסיטה הפתוחה המציעה קורס אילוף כלבים להכשרת מאלפים.

לקוחות יקרים !

ברור לשנינו כי אתם אוהבים את מחמדכם ורוצים כי חייו יהיו כמה שיותר איכותיים יותר. ממליצה לכם בחום להיכנס לאתר של ליאור ברונשטיין. "ליאור ברונשטיין אילוף כלבים לפי השיטה האמריקאית". מאלף כלבים מקצועי בשיטה אמריקאית, יועץ התנהגותי ,פסיכולוג של כלבים ומרצה ב"מכללה הישראלית למקצועות האילוף". בקרו באתר שלו :
www.liorb.co.il
054-242-8252חנות המזון לחיות של אלון בחולון :-    
http://www.petman.co.il

למענה אנושי חייגו : 03-9339954  שפע לחי" בניהולו של גיא"
ניפוץ מיתוסים – תזונת כלבים וחתולים
פורסם על ידי admin ב 31 בינואר 2011 – 19:35תגובה אחת

האם ידעת כי לחתולים לרוב יש את היכולת לברור את האוכל שהם מכניסים לפה. לעומת זאת, כלבים ינסו כמעט את הכולה אם ידעת כי לחתולים לרוב יש את היכולת לברור את האוכל שהם מכניסים לפה. לעומת זאת, כלבים ינסו כמעט את הכול וכדאי לשמור עליהם בארבע עיניים גם כשהם נשארים לבדם בבית. זוהי אחריותנו המלאה לשמור על בעל החיים שלנו ולטפח אותו בעיקר ברמת התזונה שלו. אז במה נאכיל את חיית המחמד שלנו? מה לא רצוי לתת לחיות מחמד לאכול?
כל מי שיש לו בעל חיים בבית מכיר את הסקרנות המתגלה בו בזמן שאנו אוכלים. כלבים וחתולים מטבעם נמשכים לריחות שונים ולעיתים גם נמשכים לנסות את הטעם.
בוודאי שמדובר גם באילוף וחינוך ולמרות זאת, ברוב הפעמים חתול יריח, יגלה שזה לא מתאים לו וימשיך הלאה.
הבעייתיות הגדולה יותר מתגלה בכלבים שמנסים לא רק עם חוש הריח, אלא גם עם חוש הטעם. לכן, אתם יכולים יום אחד לחזור הביתה ולגלות שמספר דברים נעלמו וחלקם לא "מומלצים" כלל לחיה שלכם, מדובר בדברים כגון: חומרי ניקוי, כדורי אקמול וגלולות, בצק שמרים (התוסס והופך לאלכוהול), שוקולד, לחם וכדומה.
לאקט פשוט כל כך, כמו לשכוח מאכלים וכדורים מפוזרים בבית לעיניה הסקרניות של חיית המחמד האהובה שלנו, יכולה להיות ? השפעה קשה מאד. אז כבר התחלנו עם דיבורים על תזונת חיות מחמד, אז ממה כדאי להמנע


מזיקים תזונתיים

האם להיות "נדיבים" ולשתף במזוננו את בעל החיים שלנו מהווה עבורו סיכון בריאותי? חד משמעית כן. אל לנו לשכוח שמזון
המתאים לאדם לא בהכרח מתאים לכלבים וחתולים, כמו מזון מתובל או חריף הגורם לקלקול קיבה.
אך ישנם מזונות "אנושיים" שמסוגלים לגרום לבעל חיים הרבה יותר מכך, הם יכולים להיות מסוכנים עבורו עד מאד, אפילו ברמה של הרעלה וסכנת חיים.

כלבים וחתולים אוכלים שוקולד?
עבורנו שוקולד הוא הנאה קולינרית ואפילו יש בו מרכיבים אשר גורמים להתרוממות הרוח.
אך בניגוד למיתוס האומר ששוקולד הוא כמו צ'ופר לכלבים, הוא בעצם גורם להם לעלייה חדה בקצב הלב, השתנה לעיתים תכופות, תחושת צימאון מרובה, שלשולים, הקאות, ואם זה לא מספיק, הכלב עלול להיכנס לקומה ואף למות.

שום בצל וכרישה

במידה ובעל החיים שלכם יאכל שום, בצל או כרישה הוא יכנס למצב הנקרא "אנמיה המוליטית" עקב חומר מסוים המצוי בהם שנקרא "תיאוסולפט". "אנמיה המוליטית" משמעותה שתאי הדם האדומים עוברים פיצוץ והמצב הקריטי נגרם בעצם בגלל החסך בתאים אלו ובגלל החומר שנשפך מהם.
במצב אנמיה זו יחווה בעל החיים הרעלה, הקאה ושלשול. בהיעדר תאי חמצן הוא גם יחווה קושי נשימתי וחולשה קיצונית.
סביר להניח שבעל החיים לא יתקרב מיוזמתו לבצל, שום וכרישה במצבם המקורי. אך חשוב גם לשים לב למאכלים אשר מכילים אותם, ולהרחיקם מבעל החיים.
לרוב, עלולים להתבלבל ולתת מרכיבים אלו מבושלים בתוך בשר.

עצמות

בניגוד לדעה הרווחת, עצם אינה מתעכלת ואינה מזינה. למעשה, עצמות טחונות עלולות לגרום לקרעים וחסימות, ובטווח הארוך גם עשויות לגרום לפגיעה במערכת העיכול. לא מומלץ להאכיל כלבים וחתולים בעצמות. זה מיותר ועלול להזיק להם.

מוצרי חלב לחתול או כלב

מוצרי חלב, ברובם, עשויים מחלב פרה. מעצם היותם מותאמים לעגלים צעירים הם אינם מתאימים למערכותיהם של חתולים וכלבים.
חלבון החלב עלול להפריע לספיגת חומרי הזנה אצל כלבים וחתולים הרגישים ללקטוז ועלול לגרום לשלשולים וכאבי בטן.
עם זאת, ישנם חתולים וכלבים הנהנים ממוצרי חלב ואף חיים איתם בשלום, במידה וזה כך, מומלץ לתת כמויות מצומצמות מאד ודלות שומן ובמקביל לפקח על בעל החיים בעזרת וטרינר.
בניגוד מוחלט לדעה הרווחת, אין לתת לחתולים חלב באופן קבוע. זה ממש לא בריא לחתול ולמערכת העיכול שלו.

מזון נא לכלב או החתול שלך

במזון נא ישנו פוטנציאל להעברת מחלות זיהומיות לבעל החיים (וגם לאדם), ומכיוון שאין ביכולתנו לבקר בשר נא, מומלץ לא להאכיל את בעל החיים בו ולמנוע מחלות עתידיות.

מזון שפג תוקפו

אם אינך מתכוון לאכול אוכל שפג תוקפו בשל הסיכון הבריאותי שבכך, בוודאי שגם הכלב או החתול שלך אינם ראויים למאכל זה אשר עלול לגרום להרעלות ודלקות במעי.

מזונות נוספים שעלולים לגרום להרעלות וקלקולי קיבה:
-    ענבים וצימוקים
-    תפוחי אדמה חיים
-    אבוקדו
-    עגבניות ירוקות
-    אלכוהול
-    אגוזים ופיצוחים
-    קטניות
-    שאריות מזון של אנשים
-    בצק
-    מזונות קשים מידי

סוגי אוכל מומלץ לחתולים וכלבים

הרכבת תזונה מלאה ומזינה המותאמת למערכת בעל החיים ולהתפתחותו היא מורכבת מאד ונשגבת מרוב האנשים המגדלים
הרכבת תזונה מלאה ומזינה המותאמת למערכת בעל החיים ולהתפתחותו היא מורכבת מאד ונשגבת מרוב האנשים המגדלים בביתם בעל חיים. ל
מזלנו, ישנם מומחים אשר כבר עשו את העבודה הזו עבורנו ועבור בעל החיים שלנו. אם אתם רוצים לשמור על תזונה נכונה של בעל החיים שלכם, הדבר המומלץ ביותר לעשות הוא להיצמד לאוכל מסחרי איכותי שכבר כולל בתוכו את כל מה שבעל החיים שלכם זקוק לו לשם התפתחותו והזנתו.
ישנם מוצרים איכותיים רבים בשוק שהכלב או החתול שלכם ישמחו לקבל, ובמידה ויקבלו רק אותו עוד בעודם צעירים, הם יחושו מסופקים ולא יזדקקו ל"פינוקים מהצד".
אם ברצונכם לצ'פר ולפנק את בעל החיים שלכם מעבר לאוכל הרגיל שלו, פותחו גם חטיפים מצוינים, שגם הם מותאמים אישית לסוג בעל החיים על פי צרכיו הבריאותיים.
חטיפים אלו מכילים בקירוב 10% מההזנה המלאה והרצויה, ולכן מומלץ לתת אותם לצד האוכל העיקרי ולא במקומו.
חשוב לזכור שכמו שבני אדם נמשכים לעיתים למאכלים שלאו דווקא משרתים אותם בריאותית, כך גם בעלי חיים. זה אינו מדע מדויק שאם כלב או חתול נמשכים למאכל מסוים על סמך ריחו – זה המדד לכך שהוא טוב עבורם, לכן מאד לא רצוי להסתמך על כך ולהיות שאננים.
בני אדם ובעלי חיים שונים במערכות הפיזיות שלהם ומאד לא מומלץ לערבב בין השניים. חינוך מוקדם של בעל החיים באי התערבות בזמן הארוחות שלכם, יכול מאד להועיל לו ואף להציל את חיו.
לכן, עשו טובה לבעל החיים האהוב שלכם ומנעו ממנו התערבות בארוחות שלכם למען טובתו האישית בלבד. אם תקפידו על כך כבר כשהחתול או הכלב צעיר, הוא יתרגל לכך שאינו אוכל אוכל של בני אדם ולא יציק לכם בזמן הארוחות שלכם לעולם.
מעבר לזה וכפי שהסברנו, אוכל של בני אדם אינו מותאם לצריכת בעלי חיים מבוייתים – לא כלבים ולא חתולים
.